باتری لپ تاپ شما چقدر سالم است؟

باتری لپ تاپ شما چقدر سالم است؟

حتما متوجه شده اید که باتری لپ تاپ شما بعد از مدتی کارکرد دیگر مثل روزهای اول نیست. به دلیل شارژ و تخلیه مداوم باتری تضعیف شده و ظرفیت خود را از دست می دهد. در این مقاله قصد دارم نحوه اطلاع از سلامت باتری در ویندوز ۷ را به شما آموزش دهم.

با حساب کاربری مدیر (Administrator) وارد سیستم شوید و پنجره Command Prompt را از طریق زیر باز کنید:

Win+R –> cmd –> OK

دستور زیر را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید:

powercfg -energy

مدت ۶۰ ثانیه شما باید صبر کنید تا ویندوز مراحل مقدماتی تست را انجام دهد.

اجرای دستور Powercfg

هنگامی که تست به پایان برسد ویندوز تعداد خطاها را به شما نشان می دهد و یک گزارش از وضعیت فعلی تهیه و آن را در مسیر زیر ذخیره می کند:

 C:\Windows\System32\energy-report.html

ساخت فایل گزارش و مسیر آن

البته این مسیر ثابت نیست و بستگی به دایرکتوری دارد که شما از آنجا دستور را وارد کرده اید. برنامه خط فرمان به شما محل فایل را اعلام می کند. همانطور که در شکل مشاهده می کنید فایل گزارش در مسیر دیگری ذخیره شده است. فایل گزارش را باز کنید و اطلاعات زیر را در فایل پیدا کنید:

مشخصات باتری لپ تاپ

همانطور که در شکل مشاهده می کنید اطلاعات باتری لپ تاپ شما در گزارش موجود است. به دو عبارت آخر توجه کنید. Design Capacity ظرفیت باتری شما را مشخص می کند و Last Full Charge مقدار آخرین شارژ کامل باتری را مشخص می کند. اگر این دو مقدار برابر بود مطمئن باشید باتری شما سالم است اما اگر مقدار شارژ شده از ظرفیت کمتر بود باتری شما مشکل دارد. توجه داشته باشید که قبل از تست یک بار باتری را به طور کامل شارژ کنید سپس مراحل گفته شده برای تست را انجام دهد.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. سلام.لپ تاپم سونی vpceb2ufxb1هست.ریکاوری کردم ولی باز باتریو دیتکد نمیکنه ارور میده لپ تاپو در حالت هایبرنت قرار بده وباطریو دوباره جا بزن دلیلش چیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید؟