روی کلید Save Password کلیک نکنید!

روی کلید Save Password کلیک نکنید!

زمانی که شما در سایت های مختلف نام کاربری و رمز عبور خود را وارد می کنید در مرورگر پیغامی مبنی بر ذخیره رمز عبور نمایش داده می شود. اگر شما روی Save Password کلیک کنید دیگر نیازی نیست تا در مراجعات بعدی به آن سایت رمز عبور را وارد کنید. چون اطلاعات شما در مرورگر Cache شده و در Cookie هم ثبت می شود. سوال این است که آیا این کار امنیت حساب های کاربری را به خطر می اندازد یا خیر؟

این کار زمانی مفید خواهد بود که مطمئن شوید فقط خود شما از آن کامپیوتر استفاده می کنید. همانطور که در شکل بالا می بینید مرورگر Chrome رمز عبور را به صورتی ذخیره می کند که با رفتن به قسمت تنظیمات قابل مشاهده هستند. در مرورگر Firefox هم همین مشکل وجود دارد.

مرورگر Firefox

تنها در مرورگر Internet Explorer رمز عبور به صورت بصری ذخیره نمی شود و از این لحاظ امنیت خوبی دارد و دیگر کسی نمی تواند با رفتن به قسمت تنظیمات مرورگر رمز عبور را مشاهده کند.

Internet Explorer 9

البته با استفاده از برنامه IE PassView می توان رمزهای عبور ذخیره شده در IE را هم مشاهده کرد. اکیدا توصیه می شود که رمزهای عبور خود را در مرورگرها ذخیره نکنید. چون حتی زمانی که شما تنها فرد استفاده کننده از کامپیوتر باشید این امکان برای هکرهایی که Cookie های شما را بدست آورده اند وجود دارد تا رمزهای عبور ذخیره شده را بازیابی کنند.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Responses

  1. با عرض خسته نباشید
    توی firefox یک قسمت به نام master password هست که اگر فعالش کنید دیگه براحتی نمی شه پسوردها رو دید و باید حتما پسورد master رو داشته باشید
    البته این هم دلیل خوبی برای سیو کردن پیورد ها نیست