زمان بوت شدن ویندوز ۸

زمان بوت شدن ویندوز 8

در این پست قصد دارم سناریو نسبتا ساده ای را مطرح کنم و سپس به بررسی برخی از ویژگی های بوت و Startup در ویندوز ۸ بپردازم.

- کاربر جلوی کامپیوتر خود که ویندوز ۸ بر روی آن نصب است، می نشیند و کلید Power را فشار می دهد.

- در کمتر از ۱۰ ثانیه صفحه وارد کردن یوزر و پسوورد را مشاهده می کند. مدت زمان بوت در ویندوز ۸ چیزی حدود ۸ ثانیه اعلام شده است.

- بعد از وارد کردن یوزر و پسوورد وارد Primary OS یا سیستم عامل اصلی می شود. به لحاظ تئوری دو نوع سیستم عامل را می توان تصور کرد. یکی Primary و دیگری Secondary.

  • Primary OS: هرچیزی که کاربر برای شروع نیاز داشته باشد بارگذاری می شود. مثل مرورگر، برنامه های آفیس، ایمیل و یا چند برنامه انتخابی.
  • Secondary OS: بقیه برنامه ها در Secondary OS و در پس زمینه اجرا می شوند.

زمان آن رسیده است تا مایکروسافت یک سیستم عامل هوشمند را عرضه کند. در زمان Startup سرویس ها و برنامه های زیادی بارگذاری می شوند. سیستم عامل باید تشخیص دهد که مثلا اگر من از یک برنامه و ویژگی حدود ۳ ماه استفاده نکرده ام در زمان Startup لود نشود. یا اگر تعدادی سرویس به مدت ۲ هفته استفاده نشده اند به طور خودکار Disable بشوند.

اگر کاربر کامپیوتر در طی چند روز فقط از برنامه های آفیس، مرورگر و ایمیل استفاده کرده است، سیستم عامل باید بر اساس این ۳ برنامه ویندوز را بهینه کند. این امر مستلزم آن است که سیستم عامل مدام در حال چک کردن وضعیت سرویس ها و برنامه ها باشد. به نظر شما سناریو مطرح شده دارای چه معایب و محاسنی است؟ آیا بررسی وضعیت برنامه ها و سرویس ها باعث کاهش سرعت سیستم عامل می شود یا برعکس بازدهی را افزایش می دهد؟

 


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. اون ۸ ثانیه که نوشتی برای وقتیه که هاردت SSD باشه و بایوست هم UEFI باشه.

    مطمئن باش مایکروسافت هر کاری میکنی درسته من به کارش ایمان دارم