همه چیز درباره فایل های موقت در ویندوز

همه چیز درباره فایل های موقت در ویندوز

در کامپیوترها معمولا فایل های موقتی مثل فایل های موقت اینترنتی، فایل Index.dat، کوکی ها و فایل های Prefetch ذخیره می شوند. در این مقاله سعی کردم به جنبه های مختلفی از فایل های موقتی (Temporary Files) در ویندوز بپردازم.

فایل های موقتی در ویندوز

فایل های موقتی همانطور که از نامشان پیداست فقط به طور موقت مورد استفاده قرار می گیرند. چنین فایل هایی در زمان ایجاد یا پردازش فایل ها برای نگهداری موقت داده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا فایل های موقت ساخته می شوند؟

زمانی که حافظه کافی برای ذخیره سازی داده ها وجود ندارد فایل های موقتی توسط سیستم عامل ویندوز ساخته می شوند. کار با نرم افزارهایی که از مقادیر زیاد داده ها برای گرافیک، ویدئو یا ویرایش عکس استفاده می کنند نیز منجر به تولید فایل های موقت می شود.

فایل های Temporary برای مقاصد پشتیبانی توسط برنامه ها ساخته می شوند. مثلا زمانی که شما در حال پردازش یک فایل Word هستید یک فایل موقت از همان فایل ساخته می شود تا اطلاعات شما از بین نرود. اگر فایل خود را بعد از تغییرات ذخیره کنید و از برنامه خارج شوید فایل موقت نیز پاک می شود. اما اگر به طور ناگهانی برنامه Crash کرد شما می توانید به کمک فایل موقت اطلاعات خود را بازیابی کنید. در این مواقع فایل موقت پاک نمی شود.

در حالت ایده آل، فایل های موقت بعد از خروج از برنامه باید پاک شوند. اما همیشه هم اینطور نیست. پاک نشدن این فایل ها فضای دیسک را هدر می دهد.

محل ذخیره سازی فایل های موقت

معمولا فایل های موقت ویندوز را در آدرس های زیر می توانید پیدا کنید:

  • %systemdrive%\Windows\Temp
  • %userprofile%\AppData\Local\Temp

اگر شما به مسیر C:\Windows\Temp بروید فایل های موقت را بیشتر با پسوندهای tmp. و temp. و txt. مشاهده خواهید کرد. البته دسترسی به این پوشه نیاز به Permission های مدیریتی دارد. در این مسیر فایل های موقتی که توسط ویندوز ساخته شده اند ذخیره می شوند.

یکسری از فایل های Temporary نیز توسط کاربران ساخته می شوند که در مسیر زیر ذخیره می شوند:

C:\Users\username\AppData\Local\Temp

زمانی که کاربر از نرم افزاری استفاده می کند فایل های موقت در پروفایل مخصوص هر کاربر ذخیره می شوند. برای مشاهده این فایل ها ابتدا باید از طریق تنظیمات Folder Options فایل های سیستمی را Unhide کنید.

فایل های موقت مربوط به نرم افزارهای خاص نیز معمولا در مسیر اصلی نصب نرم افزار ذخیره می شوند. در مواردی هم ممکن است فایل های موقت یا پوشه فایل های موقت در درایو ویندوز (مثلا C) ذخیره شوند. مثل زمانی که شما یک فایل exe. که فشرده شده هم است را اجرا می کنید. بیشتر این فایل های نصب ابتدا در درایو ویندوز Extract می شوند و سپس برای نصب برنامه اقدام می کنند. شما می توانید این فایل ها را بعد از نصب برنامه Delete کنید.

تغییر محل پوشه Temp

شما می توانید از طریق مسیر زیر محل پوشه Temporary را تغییر دهید:

System Properties > Advanced > Environment Variables > Edit

به این نکته امنیتی توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پوشه User Profile کاربران را با هم ترکیب نکنید.

خالی کردن پوشه Temporary

به کمک بسیاری از نرم افزارها مانند CCleaner می توانید به راحتی و با چند کلیک ساده فایل های Temporary را از روی کامپیوتر خود پاک کنید.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

5 Responses

  1. thank you for this page

    have good time.

  2. فیلم هایی که در مرورگر مشاهده میکنیم در کجا ذخیره میشوند

    please email me !

  3. فیلم هایی که در مرورگر مشاهده میکنیم در کجا ذخیره میشوند