ReFS | نسل جدید فایل سیستم برای ویندوز

ReFS | نسل جدید فایل سیستم برای ویندوز

در سال ۲۰۰۳ مایکروسافت وعده داد تا یک فرمت جدید جایگزین NTFS شود که به عنوان WinFS شناخته شده است. حالا در سال ۲۰۱۲ این وعده تحقق پیدا کرد و فرمت ReFS در حال آمدن است. در این پست یک نگاه اجمالی به فایل سیستم ReFS خواهیم داشت.

در ابتدا، WinFS فن آوری طراحی شده به عنوان یک فایل سیستم رابطه ای برای ذخیره سازی داده های ساخت یافته وبدون ساختار بود. ایده WinFS در سال ۲۰۰۶ از بین رفت. دلیلش این بود که در اصل WinFS چیزی بهتر از NTFS را ارائه نمی داد. حالا و در ویندوز ۸ که شاهد تغییرات اساسی از رابط کاربری جدید تا هسته Hibernate به کار رفته و پشتیبانی از پردازنده ARM در آن هستیم، باید منتظر ظهور فایل سیستم جدیدی هم باشیم. مایکروسافت سخت در تلاش است تا به کمک تجربه چند ساله خود فایل سیستم ReFS را بدون نگرانی ها و مشکلات امنیتی ارائه کند.

ReFS مخفف Resilient File System و به معنای سیستم فایل انعطاف پذیر می باشد.

فایل سیستم ReFS و NTFS

فایل سیستم استاندارد ReFS به مراتب انعطاف پذیرتر از فایل سیستم های قبلی است و هدف اصلی طراحان آن نگهداری داده ها به صورت امن است. با یک نگاه اجمالی به گذشته و حال فایل سیستم NTFS می توان مشاهده کرد که NTFS به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از ارائه ReFS هم تکرار خصوصیات NTFS نیست. بلکه معرفی یک فایل سیستم مهندسی جدید است که نسل تازه ای از تکنولوژی ذخیره سازی داده ها محسوب می شود.


Comments are closed.