آموزش ساخت پارتیشن در ویندوز ۷

بیشتر کاربران دوست دارند فایل های مختلف خود را در درایوهای جداگانه ای ذخیره کنند. ویندوز ۷ ابزاری دارد که به شما در ساخت پارتیشن ها کمک می کند. در اینجا یاد می گیرید که چگونه یک پارتیشن جدید در ویندوز ۷ بسازید.

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. به منوی Start بروید و بر روی Computer‌ راست کلیک کنید و Manage را انتخاب کنید.

آموزش ساخت پارتیشن در ویندوز ۷

۲. پنجره Computer Management برای شما نمایش داده خواهد شد.

پنجره Computer Management

۳. در پنل سمت و در بخش Storage گزینه Disk Management‌ را انتخاب کنید.

۴. سپس درایوی که می خواهید به دو پارتیشن تقسیم شود را انتخاب کنید. (در این مثال درایوی با نام Vista‌ انتخاب شده است)

۵. حالا بر روی درایو موردنظر خود راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

۶. پنجره ای برای شما نمایش داده خواهد شد که شما باید در آن مشخص کنید قصد دارید چه مقدار فضای درایو را به درایو جدید خود اختصاص دهید. سپس بر روی دکمه Shrink کلیک کنید.

۷. حالا شما با توجه به مقداری که از درایو قبلی کم کردید، فضای اختصاص داده نشده خواهید داشت که با Unallocated نمایش داده می شود. بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید.

۸. در ویزارد ساخت پارتیشن شما باید نوع فایل سیستم را NTFS انتخاب کنید و پس از مشخص کردن اندازه پارتیشن و حرف درایو آن را فرمت کنید تا پارتیشن شما ساخته شود.

ویزارد ساخت پارتیشن جدید

توجه داشته باشید که مراحل ساخت یک پارتیشن جدید در ویندوز ۸ نیز به همین صورت انجام می شود.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

11 Responses

 1. با سلام
  من یک لپتاپ سونی خریدم که ششصدو خورده ای هاردشه و فقط یک درایو داره ، ویندوزشم ۷ .
  و حالا می خواام بدونم که آیا درایوی که ویندوز روش نصبه (c) میشه به دو یا چند درایو تقسیم کرد؟

  • سلام دوست عزیز، درایو ویندوز رو تو محیط ویندوز نمیشه تقسیم به چند درایو کرد. شما باید دوباره اقدام به نصب ویندوز کنید و در مراحل نصب ویندوز دوباره پارتیشن بندی کنید و هاردتون رو به چند درایو تقسیم کنید.

  • دوست عزیز شما می تونید درایوهای دیگه رو تقسیم کنید اما درایوی که ویندوز روش نصب شده رو نمیشه. چون امکان داره ویندوز دچار مشکل بشه. این لینکی هم که شما دادید درایوی غیر از درایو ویندوز رو داره تقسیم به چند درایو میکنه.

  • در هر صورت شاید بتونید با بعضی نرم افزارها این کارو بکنید ولی توصیه می کنم درایوی که ویندوز روش نصب شده رو داخل محیط ویندوز تقسیم به چند داریو نکنید. موفق باشید

 2. سلام ممنون از توضیحاتتون درباره پارتیشن بندی.لبتاپم یه درایو cداشت من بعد از پارتیشن بندی یه درایو دیگه بهش اضافه کردم ولی خواستم دویاره یه درایو دیگه درست کنم همه راهها رو همونطور که توضیح داده بودید دوباره رفتم که یه فضای خالی unallocated درست شده که وقتی روش کلیک راست میکنم و new simple volume رو میزنم و تمام مراحل رو next میزنم و وقتی finish رو میزنم تا کا رو تموم کنم یه پیغام ارور میاد با این متن
  you can not create a new volume in this unallocated space becuse the disk already contains maximum naubers of partitions
  هر کاری میکنم از بین نمیره و همانطور unallocated باقی میمونه .ولی میتون از درایو که قبلا اضافه کردم یه درایو جدید بسازم ولی این یکی درست نمیشه لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام منم مشکل النا جان رو پیدا کردم ولی نمدانم چه کنم؟

 4. من الان درایو ویندوزم رو از همین روش دوتاش کردم (البته فقط گذاشت نصفش کنم و اجازه نداد درصد زیادی ازش رو بردارم). هنوز داره کار میکنه!
  برام دعا کنید! :D

 5. سلام من میخوام ویندوز عوض کنم
  چندتا درایو اضافی دارم میخوام پاکشون کنم
  موقعه ی نصب ویندوز میشه پاکشون کنم؟؟؟
  اگه پاک کنم حجم اضافی این درایوها به درایوهای دیگه اضافه میشه؟؟
  چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. موقع نصب ویندوز می تونید پارتیشن بندی کنید. وقتی پارتیشن های دیگه رو حذف می کنید به درایو دیگه اضافه نمیشه فضای خالیش باقی میمونه که می تونید به اندازه اون فضای پارتیشن بندی نشده درایو جدید بسازید. برای اضافه کردن فضا به درایوهای دیگه از برنامه Partition Manager می تونید استفاده کنید.

 6. چیز جالبی یاد گرفتم.خیلی ممنون