نکاتی ساده برای محافظت از حساب ایمیل در برابر Spam ها

بسیاری از ما هر روزه تعدادی spam چه به مقدار زیاد و چه کم از طریق ایمیل مان دریافت می کنیم و حتی شاهد ظاهر شدن این spam ها بعد از گذشت چند روز از ساخت ایمیل مان نیز می شویم و ما را به این فکر وا می دارند که این spam ها از کجا و برای چه می آیند؟! این گونه پرسش ها برای اکثر ما بی جواب باقی مانده اند که هدف ما در ارائه این مطلب آشنایی با این گونه نامه ها و به کار گرفتن نکاتی ساده برای به حداقل رساندن آن ها است.

 Protect an Email Account from SPAM
Spam چیست؟
به طور کلی spam هایی که برای ما ارسال می شوند حاوی تبلیغات و معرفی محصولی هستند. اغلب این هرزنامه ها در قسمت spam ایمیل مان ظاهر می شوند ولی لازم به ذکر است که بسیاری از آن ها نیز در بخش اصلی نامه های دریافتی یعنی Inbox قرار می گیرند. این هرزنامه ها توسط فردی خاص و یا شرکتی معین ارسال نمی شوند بلکه به صورت انبوه و توسط تولید کنندگان spam صادر می شوند. آن ها این هرزنامه ها را به طور کلی و یک دفعه برای هزاران یا میلیون ها ایمیل ارسال می کنند به عبارتی دیگر برای این کار spambot ها انتخاب مناسبی هستند که در این زمینه استفاده می شوند.

چرا spam ها را تولید می کنند؟
بیایید با یک مثال ساده این عمل را شرح دهیم. فردی را در نظر بگیرید که به تازگی وب سایتی را جهت فروش آنلاین کتاب ایجاد کرده است که به جای اینکه از روش های درست برای تبلیغات استفاده کند این روش آسان را بر می گزیند. برای این کار او ایمیل جدیدی ساخته و اطلاعات مربوط به کتاب های موجود خود را در آن وارد می کند و این پیغام را برای ۱۰۰ نفر می فرستد که ممکن است حداقل یک نفر به ایمیل دریافتی جواب داده و خواستار خرید کتاب شود که به طور فرضی دارنده وب سایت از این کار ۱۰ تومان به دست می آورد که اگر تعداد این ارسال ها را به ۱۰۰۰ برساند می تواند ۱۰۰ تومان بدست آورد‍‍‍. به عبارت دیگر اگر برای آدرس های بیشتری این کار را انجام دهد احتمال دست یابی به پول بیشتر نیز فراهم می شود.

spam ها چرا به ایمیل ما صادر می شوند؟!
حال برای ما این سوال پیش می آید که چرا این spam ها برای ما فرستاده می شوند؟ در نتیچه آدرس ایمیل مان چگونه در لیست فرستادن spam قرار می گیرد؟ در جواب باید بگوییم اغلب ما از طریق وارد کردن آدرس ایمیل مان در بخش خبری سایت های گوناگون و یا در گروه های مختلفی که عضو می شویم زمینه را برای این گونه اعمال فراهم می سازیم یعنی این خود سبب قرار گرفتن آدرس ایمیل مان در لیست برنامه های spamspot می شود.

از آن جایی که ردیابی منشاء فرستادن این هرزنامه ها کاری بسیار دشوار به شمار می آید لذا رعایت نکات زیر می تواند برای به حداقل رساندن این spam ها مفید باشد:

# شما می توانید برای ایمیل تان (ایمیل ساخته شده در Gmail, Yahoo, Hotmail و…) از فیلتر کننده spam استفاده کنید. این spam filter ها دارای الگوریتم های تشخیص spam می باشند که می توانند هرزنامه ها را شناسایی کرده و به پوشه SPAM موجود در ایمیل تان منتقل کنند. البته برخی spam ها می توانند این فیلتر ها را به اصطلاح دور زده و در Inbox قرار گیرند.

# شما نیاید آدرس ایمیل تان را در فروم های عمومی، نظرات همگانی و همه سایت ها قرار دهید.

‍# توجه داشته باشید از ایمیل اصلی تان برای عضو شدن در سایت های معتبر استفاده کنید. پیشنهاد می شود برای عضو شدن در انجمن های مختلف از آدرس ایمیل غیر اصلی تان استفاده کنید.

# در قسمت “ارتباط با ما” موجود در وب سایتتان می توانید ایمیل را به صورت emailaddress [at] yoursite.com قرار دهید تا به صورت emailaddress@yoursite.com که این عمل باعث محافظت از ایمیل شما در برابر برنامه های spambot می شود.

# در صورت باز کردن ایمیل های مشکوک (hoax email) هرگز آنها را برای دوستان تان ارسال نکنید.

شما می توانید برنامه قدرتمند MailWasher (نسخه رایگان) را در زمینه جلوگیری از spam ها، از طریق لینک زیر دانلود کنید:

Download MailWasher

رمز: www.hinetwork.ir


Comments are closed.