تهیه نسخه پشتیبان از Gmail با استفاده از دستورات خط فرمان

بیشتر کاربران معمولا از فایل های مهم و ضروری خود یک نسخه پشتیبان یا backup تهیه می کنند. اما تا به حال پیش آمده که بخواهید از ایمیل های خود بکاپ تهیه کنید؟ همانطور که می دانید کاربرانی که از سرویس جی میل استفاده می کنند رو به افزایش است که دلایل مختلفی هم دارد. برای مثال جی میل از سرعت و امنیت بالایی برخوردار است و شما می توانید از احراز هویت دو مرحله ای در جی میل استفاده کنید. تا به امروز ابزارهای مختلفی برای بکاپ گرفتن از جی میل معرفی شده است که قصد داریم در این پست یکی از بهترین ابزارهای تهیه نسخه پشتیبان از جی میل را به شما معرفی کنیم.

GmVault نام یک ابزار رایگان و Open Source است که به زبان پایتون برنامه نویسی شده است و به شما اجازه می دهد تا از اکانت جی میل خودتان backup تهیه کنید. اما این ابزار یک تفاوت مهم با بقیه برنامه های تهیه بکاپ از جی میل دارد. GmVault یک ابزار خط فرمان است و شما برای تهیه بکاپ از Gmail باید از دستورات خط فرمان استفاده کنید. بیشتر کاربران مبتدی کامپیوتر ابزارهای گرافیکی را ترجیح می دهند اما نگران نباشید چون استفاده از برنامه GmVault به قدری راحت است که به یکبار امتحان آن می ارزد.

GmVault

دستور GmVault فقط ۳ سوئیچ دارد که در اینجا به بررسی آنها می پردازیم:

- Sync       برای همزمان سازی با یک اکانت جی میل مورد استفاده قرار می گیرد.

- Restore   برای بازگرداندن gmvault-db به یک اکانت جی میل مورد استفاده قرار می گیرد.

- Check     برای بررسی و پاک کردن بانک اطلاعاتی gmvault مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از نصب برنامه، آن را اجرا کرده و دستور زیر را تایپ کنید:

gmvault – sync name@gmail.com

اگر برای اولین بار است که از این دستور برای یک حساب جی میل استفاده می کنید، به صورت خودکار به صفحه جی میل redirect می شوید تا توکن XOAuth دریافت شود. بر روی دکمه Grand Access کلیک کنید تا مجوز لازم برای استفاده از برنامه صادر گردد.

صادر کردن مجوز استفاده از برنامه در جی میل

سپس فرآیند تهیه backup به صورت خودکار شروع می شود. تمام ایمیل های شما در دیتابیس GMVault بر روی کامپیوتر ذخیره خواهند شد. نگران نباشید چون تمام ایمیل ها به صورت رمزگذاری شده ذخیره خواهند شد. توجه داشته باشید که قبل از اجرای دستور باید سرویس IMAP را بر روی اکانت جی میل خودتان فعال کنید. برای فعال کردن این گزینه می توانید به تنظیمات جی میل مراجعه کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از Gmail با استفاده از دستورات خط فرمان

با استفاده از دستور Restore نیز شما می توانید تمام ایمیل های خود را در جی میل بازیابی کنید. حتی تمام برچسب های ساخته شده در جی میل دوباره بازیابی خواهند شد. این دستور تمام موجودیت های اکانت جی میل را کاملا ریکاوری می کند.

GMVault با ویندوز XP، ویستا، ویندوز ۷ و همچنین پلتفرم مک سازگار است و از پردازنده های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی پشتیبانی می کند. شما می توانید این برنامه فوق العاده را به صورت مستقیم از سرور سایت دانلود کنید:

دانلود نسخه ویندوز:

- حجم فایل: ۳.۸۸ مگابایت | دانلود: لینک مستقیمرمز فایل: www.hinetwork.ir

دانلود نسخه مک:

- حجم فایل: ۵.۳۷ مگابایت | دانلود: لینک مستقیمرمز فایل: www.hinetwork.ir


Comments are closed.