پیکربندی تنظیمات چند هسته ای در ویندوز ۸

همان طور که می دانید در ویندوز ۷ از طریق فرمان msconfig می توانستیم ویژگی چند هسته ای را پیکربندی کنیم ولی اکنون بحث ما انجام تنظیمات پردازش چند هسته ای در ویندوز جدید یعنی ویندوز ۸ است. لازم به ذکر است برای انجام این کار نمی توان از همان روش پیکربندی در ویندوز ۷ استفاده کرد. بنابراین در این مطلب شما را با چگونگی پیکربندی چند هسته ای در ویندوز ۸ آشنا می سازیم.

پشتیبانی ویندوز ۸ از پردازش چند هسته ای

در این زمینه سوالاتی به شرح زیر برایمان مطرح است:
۱- آیا ویندوز ۸ فقط از ویژگی تک هسته ای پیروی می کند؟
۲- آیا متدی برای پیکربندی هسته در ویندوز ۸ وجود دارد؟
۳- اگر ویندوز ۸ از ویژگی چند هسته ای پشتیبانی می کند پس چطور می توان این کار را انجام داد؟

در ادامه مطلب به پاسخ تمام پرسش های فوق می پردازیم:

در ابتدا لازم به ذکر است ویندوز ۸ از ویژگی پیکربندی چند هسته ای پشتیبانی می کند. در حقیقت تنظیمات برای پردازشگر ثانویه، عملی اختیاری است، اگر این کار را انجام داده باشید همان طور که در شکل زیر می بینید هیچ تغییری در بخش مشخص شده صورت نگرفته است.

پیکربندی تنظیمات چند هسته ای در ویندوز 8

روش دیگری نیز برای دیدن این تنظیمات وجود دارد به طوری که می توانید به بخش Task Manager ویندوز ۸ مراجعه کرده و با انتخاب تب Performance شاهد انجام عمل پردازش تک هستی ای شوید.
ولی اکنون می خواهیم گراف مربوط به پردازش چند هسته ای (در صورت وجود چند هسته و پشتیبانی از آن) را مشاهده کنیم که برای انجام این کار در همان بخش قبلی همانند شکل زیر بر روی گراف مربوطه کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Change graph و سپس Logical processors را انتخاب کنید.

پیکربندی تنظیمات چند هسته ای در ویندوز 8

بعد از انتخاب گزینه Logical processors همانند شکل زیر شاهد تقسیم شدن گراف به دو بخش می شوید که این نشان دهنده وجود دو هسته و پشتیبانی از ویژگی چند هسته ای در ویندوز ۸ است. پردازش مربوط به تک تک هسته ها در شکل زیر مشخص است.

پیکربندی تنظیمات چند هسته ای در ویندوز 8

در شکل بالا شاهد دو cpu به نام های CPU 0 و CPU 1 هستید. این دو هسته چه شما تنظیمات را اعمال کنید یا نه از پیش تعریف شده اند با این حال شما می توانید برخی از گزینه های موجود در آن را تغییر دهید.
پس در این بحث نتیجه می گیریم ویژگی چند هسته ای به صورت از پیش تعریف شده در ویندوز ۸ وجود دارد و شما نیازی به پیکربندی دستی آن ندارید.


Comments are closed.