حذف، غیرفعال کردن و آپدیت درایورها

پنجره Device Manager در ویندوز به شما اجازه می دهد تا بتوانید سخت افزارهای نصب شده بر روی کامپیوتر را مشاهده کنید. همچنین شما می توانید تنظیمات سخت افزارها را تغییر دهید به علاوه اینکه امکان فعال یا غیرفعال کردن، نصب، حذف و یا Roll Back درایورها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم درباره تنظیمات مربوط به درایورها (حذف، غیرفعال کردن، آپدیت و…) بحث کنیم. لازم به ذکر است کاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸ می توانند از این مقاله استفاده کنند.

پنجره Device Manager در ویندوز ۷ و ویندوز ۸:

بر روی آیکن کامپیوتر راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید. بعد از باز شدن پنجره Computer Management از پنل سمت چپ بر روی گزینه Device Manager کلیک کنید. کاربران ویندوز ۸ برای باز کردن پنجره Device Manager می توانند با فشار دادن کلید ترکیبی Win+W عبارت Device Manager را جستجو کنند.

Device Manager

بعد از باز شدن پنجره Device Manager اگر بر روی یکی از سخت افزارها راست کلیک کنید باید ۳ گزینه زیر را ببینید:

  • Update Driver Software
  • Uninstall Driver Software
  • Properties
اگر شما بخواهید درایوری را حذف کنید می توانید از گزینه Uninstall Driver Software استفاده کنید. همچنین گزینه Properties هم پنجره خصوصیات درایور مربوطه را نمایش می دهد.
با استفاده از گزینه Update Driver Software شما می توانید درایور سخت افزار مورد نظر را آپدیت کنید. بعد از انتخاب این گزینه ویزاردی برای شما نمایش داده خواهد شد که دو گزینه را در اختیار شما قرار می دهد:
  • To search online automatically
  • To browse to the drive software on your computer
Update Drivers
با انتخاب گزینه اول درایورهای مورد نیاز به صورت خودکار از طریق اینترنت جستجو و دانلود خواهند شد. که البته بیشتر مواقع این گزینه کاربردی ندارد و درایور مورد نظر پیدا نمی شود. اما با انتخاب گزینه دوم اگر شما فایل های درایور را دارید می توانید آدرس آن را مشخص کنید تا از طریق ویزارد نصب شوند.
فعال / غیرفعال کردن و Roll Back درایورها:
بر روی درایور مورد نظر خود راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس به زبانه Driver بروید.

Driver Properties

حالا شما باید گزینه های زیر را در زبانه Driver مشاهده کنید:

Driver Details: جزئیات مربوط به درایور نصب شده را نمایش می دهد.

Update Driver: انتخاب این گزینه باعث نمایش ویزارد آپدیت درایور می شود که در بالا توصیح دادیم.

Roll Back Driver: اگر شما درایوری را آپدیت کردید اما دچار مشکل شد می توانید به نسخه قبلی بازگردید یا اصطلاحا Roll Back کنید.

Disable: با انتخاب این گزینه درایور مورد نظر غیرفعال می شود. که برای فعال کردن مجدد آن باید از گزینه Enable استفاده کنید.

Uninstall: از این گزینه هم برای حذف یک درایور استفاده می شود.

شما می توانید با عضویت در خبرنامه سایت و همچنین صفحه رسمی “های نتورک” در فیس بوک از تازه ترین خبرهای دنیای فناوری اطلاعات مطلع شوید.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Responses

  1. با سلام ممنونم از این اموزشهای جالب ومفیدتان