ویندوز ۸: چگونه از فایل ها به صورت اتوماتیک نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟

همان طور که می دانید ممکن است فایل های مورد نیاز ذخیره شده در بخش document ویندوز و یا دیگر پوشه ها با ایجاد اشکال در سیستم و بالا نیامدن ناگهانی آن از بین بروند که ایجاد یک نسخه پشتیبان به صورت زمانبند می تواند در حفظ این گونه اطلاعات مفید واقع شود. استفاده از یک بک آپ اتوماتیک و ذخیره اطلاعات بر روی حافظه جانبی و یا بستر شبکه می تواند از کارایی بیشتری نسبت به ایجاد دستی نسخه پشتیبان برخوردار شود.
همان طور که می دانید ویندوز ۸ به همراه ویژگی های بسیار متنوع و کاربردی عرضه شده است که تهیه نسخه پشتیبان از روی تاریخچه فایل “File History”  نیز می تواند به عنوان یکی از ویژگی های مهم آن تلقی گردد.

لازم به ذکر است ویژگی File History می تواند تمام اطلاعات موجود در documents، مرورگر مورد نظر، آیکن های دسکتاپ و بسیاری از فایل های شخصی را بازیابی و اکتیو کند. عملکرد ایجاد نسخه پشتیبان به گونه ای است که ابزار مربوطه در پس زمینه ویندوز به حالت اجرا باقی می ماند و از طریق ویژگی File History عملیات مورد نظر را انجام می دهد.

حال برای آشنایی با این کار به بخش Control Panel رفته و گزینه File history را از بخش All Control Panel items انتخاب کنید. لازم به ذکر است برای اجرای این بخش نیاز به اتصال یک حافظه جانبی به سیستم و یا استفاده از یک بستر شبکه دارید که در غیر این صورت نمی توانید این ویژگی را فعال سازید.

بعد از متصل کردن حافظه جانبی از طریق کابل USB به کامپیوترتان، File history را از مسیر ذکر شده اجرا نمایید.

File-History

همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید شما می توانید در بخش Advanced Settings گزینه ها را سفارشی سازید، به عبارتی می توانید زمان انجام این کار، سایز حافظه مورد نظر را مشخص سازید.

Settings

همچنین می توانید همانند شکل زیر، پوشه هایی که مایل به ایجاد نسخه پشتیبان از آن ها نیستید را انتخاب و به فهرست اضافه سازید.

Exclude-folders

از طرفی دیگر شما قادر هستید فایل های تان را بازیابی کنید، از این رو همان گونه که در شکل اول می بینیید این بار گزینه Restore Personal files را برای نمایان شدن بخش backup history انتخاب نمایید. در اینجا شما می توانید نسخه مورد نظر را (همانند شکل زیر) انتخاب و بازیابی کنید.

File-history-versions

این ترفند برای بازیابی اطلاعات تان هنگامی که ویندوز و یا هارد دچار نقص می شود بسیار کاربردی است. نکته قابل توجه در انجام این کار توجه به ظرفت حافظه جانبی است به طوری که به مقدار لازم فضای خالی برای ذخیره اطلاعات وجود داشته باشد.


Comments are closed.