از ویژگی Read Mode در Word 2013 بهره ببرید

همان طور که می دانید Word جدید با تغییراتی اساسی عرضه شده است که این تغییرات اساسی در ظاهر و عملکرد آن به صورت بارز قابل مشاهده است و هر کاربری به محض اولین برخورد با برنامه به سرعت به این قابلیت های جدید و مفید پی می برد. لازم به ذکر است با اینکه هنوز نسخه نهایی Word 2013 از طرف مایکروسافت عرضه نشده است ولی با این حال ما می توانیم از ویژگی های بسیاری از آن بهره ببریم، هدف ما نیز در ارائه این مطلب معرفی یکی از این ویژگی های مفید و کاربردی یعنی خاصیت “Read Mode” می باشد.

ویژگی Read Mode در Word 2013:
برخی از افراد تفکرشان این است که محصولات Office تنها برای ایجاد و ویرایش فایل های متنی ابزاری را در اختیار ما قرار می دهند نه برای خواندن آنها، لازم به ذکر است به دلیل کم رنگ بودن استفاده از این ویژگی سعی تیم مهندسین Word بر این است که کاربران را با راه هایی نظیر ارائه برخی مستندات از این طریق، به معرفی این ویژگی بپردازند و هم در زمانی که قصد فقط مطالعه متن باشد دیگر محیط ویرایش با ابزارهای آن نمایان نشود.

ویژگی یاد شده که از آن به ویژگی حالت خواندنی نیز یاد می شود یکی از ویژگی های ورد جدید می باشد که شما می توانید آن را در صورت نیاز فعال سازید. زمانی که شما سندی را از این طریق در Word 2013 اجرا می سازید در واقع آن را به حالت اجرای امن در آورده اید و در این حالت همان طور که اشاره شد کلیه ابزارها و تب های موجود برای ویرایش متن از صفحه حذف شده و تنها ابزارهای ساده برای کمک به خواندن متن باقی می مانند.

شما می توانید برای فعال سازی حالت Read Mode مراحل زیر را دنبال کنید:
سند دلخواه تان را از طریق روش معمول یعنی از منوی فایل و انتخاب گزینه Open در Word 2013 اجرا کرده و سپس برای سوئیچ به حالت خواندن، بر روی آیکن ‘Read Mode’ کلیک کنید.

# این آیکن همانند شکل زیر تنها در قسمت پایین صفحه موجود می باشد.

Read Mode Icon

بعد از انجام این کار سند مورد نظرتان به صورت نمایش ستونی، درست همانند شکل زیر نمایان می شود و همچنین شاهد فلش های کوچکی در سمت چپ و راست صفحه می شوید که به وسیله آن ها می توانید صفحه را به راحتی پیمایش کنید.

Navigation-Arrows

در صورت نیاز می توانید عرض ستون نمایش را سفارشی کنید به منظور این کار همانند شکل زیر بر روی گزینه View کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه ‘Column Width’ را انتخاب کنید. لازم به ذکر است در این منو گزینه های دیگری نظیر اعمال تغییراتی مانند انتخاب لایه مورد نظر و تعیین رنگ و… موجود می باشد.

Page color

لازم به ذکر است در بخش مربوط به Page Color سه مدل برای انتخاب نوع رنگ در حالت نمایش متن در نظر گرفته شده است که شما می توانید به دلخواه یکی از آن ها را بر گزینید. شکل زیر در صورت انتخاب گزینه Inverse نمایان می شود.

Inverse color option

ممکن است سند شما حاوی یادداشت های اضافه و توضیحی باشد که در این صورت برای نمایش آن ها می توانید مانند شکل زیر از منوی View گزینه Show Comments را انتخاب کنید.

Show Comments

با انجام عمل فوق یادداشت مربوطه تان به خوبی در متن نمایان می شود. با انجام اعمال فوق صفحات به صورت اتوماتیک دسته بندی و به صورت امن اجرا می شوند و شما تنها نیاز به پیمایش صفحات برای مطالعه آن خواهید داشت.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. سلام علیکم

    ممنون که به درخواست من مبنی بر تبادل لینک پاسخ دادید

    ممنون میشم وب سایت منو لینک کنبد به اسم فناوری شبکه

    بازم از شما متشکرم