تجدید نصب ویندوز ۸ بدون تاثیر گذاری بر روی فایل ها

ممکن است علت های بسیاری برای درست کار نکردن ویندوز وجود داشته باشد که از جمله آن ها ایجاد نقص در فایل های سیستمی و یا به وجود آمدن اشکال در ذخیره سازی اطلاعات در هارد و… می تواند باشد. مایکروسافت برای این امر چاره ای اندیشید و به همراه انتشار ویندوز ۸ ویژگی مفیدی به نام Refresh PC را عرضه کرد که وظیفه آن همان جستجو و تشخیص – تصحیح نقص های ایجاد شده در ویندوز است.
اگر با نحوه کارکرد ویندوزتان به مشکل برخورده اید می توانید به این ابزار از طریق Control Panel دست پیدا کنید. جنبه بسیار مفید استفاده از این ویژگی نصب مجدد نقاطی که دچار نقص شده اند بدون ایجاد تغییر در فایل های ذخیره شده و یا حتی App های موجود در سیستم تان نیز بدون دست کاری باقی می مانند.
همان طور که اشاره کردیم عمل Refresh PC تنها بر روی فایل های سیستمی تاثیر می گذارد و به تغییر و تعمیر آن ها می پردازد و اثری بر روی فایل های دیگر ندارد پس نگران نصب دوباره App هایتان نباشید. برای شروع انجام این کار دو روش وجود دارد که هر دو روش را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- اگر ویندوزتان بوت می شود سپس:

اگر سیستم تان هنوز قادر به بوت شدن است، می توانید عمل تجدید نصب را از طریق گزینه مربوط در Control Panel انجام دهید. کلید ترکیبی Win + C را فشار دهید و سپس به ترتیب گزینه های settings و Change PC settings را انتخاب کرده و در نهایت General را برگزینید. همانند شکل زیر در قسمت “Refresh your PC without affecting your files” دکمه Get started را کلیک کنید.

Refresh-PC

با انتخاب این گزینه پنجره ای همانند شکل زیر برای شما نمایان می شود که در آن ویندوز این امکان را به شما می دهد تا بدانید چه چیزهایی با انجام Refresh PC در سیستم تان تغییر می یابد.

Refresh-PC

با انتخاب گزینه Next از وجود DVD مربوط به نصب ویندوز ۸ در درایو اطمینان حاصل کنید تا عمل تجدید نصب ویندوز آغاز گردد. حال پنجره های متعدد را برای نصب، یکی پس از دیگری دنبال کنید تا عمل تعمیر ویندوز به پایان رسد.

۲- اگر ویندوز با پیغام خطایی همراه است و بوت نمی شود:
اگر سیستم تان به هنگام بوت شدن با خطایی رو به رو شود در این صورت باید عمل Refresh PC را به صورت مراحل زیر دنبال کنید. در ابتدا در قسمت انتهای پنجره Boot Screen گزینه “Change defaults or Choose other options” را انتخاب کنید.

Choose-the-OS

در مرحله بعد همان گونه که در شکل زیر مشخص شده است، گزینه “Choose other options” را انتخاب کنید.

Options

در این مرحله گزینه Troubleshoot را به منظور تعمیر نقص های سیستم انتخاب کنید.

Choose-the-option

بعد از مرحله فوق همانند شکل زیر گزینه Refresh your PC را برای تجدید نصب انتخاب نمایید.

Troubleshoot

پنجره زیر بیانگر تایید شروع کار ظاهر می شود.

Refreshing

لازم به ذکر است در مرحله بعد پنجره ای شامل ورود اطلاعات نام حساب کاربری و پسورد برایتان نمایان می شود که با تکمیل گزینه ها عمل Refresh در نهایت آغاز می گردد.


Comments are closed.