ویژگی های فایل Hiberfil.sys در ویندوز ۸

همانطور که می دانید ویندوز ۸ دارای ویژگی های جدیدی نسبت به سیستم عامل های قبلی می باشد که بهره گیری از فایل Hiberfil.sys نیز می تواند یکی از آنها تلقی شود.

در حالی که فایل Hiberfil.sys در ویندوز ۷ نیز وجود داشت ولی استفاده از این فایل در ویندوز قبلی از اهمیت زیادی برخوردار نبود زیرا روش هایی نیز برای حذف دائم آن به منظور ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر نیز ارائه گردیده بود.

ویژگی های فایل Hiberfil.sys در ویندوز 8

به طور حتم کاربران ویندوز ۸ می دانند که سرعت بالا آمدن و اجرای این سیستم عامل نسبت به سیستم عامل های قدیمی بسیار بهبود یافته است که به منظور این کار مایکروسافت بر روی بهینه سازی عمل Shutdown تمرکز کرده است به گونه ای که به جای انجام یک عمل نرمال و کامل Shutdown، تنها بخش اصلی و به عبارتی Kernel Session را می بندد و به عبارتی عمل Hibernate در ویندوز ۸ نیز به گونه ای است که تنها این بخش اصلی را در فایل hiberfil.sys ذخیره می کند و به عبارتی سرعت بالا آمدن سیستم را در برابر انجام یک عمل کامل Hibernate افزایش می دهد.

پس به منظور این کار شما همیشه نیاز به چند گیگ فضای خالی بر روی سیستم نیاز دارید و همچنین هرگز نباید ویژگی hibernate را در ویندوز ۸ غیر فعال کنید زیرا با حذف دائم فایل hiberfil.sys دیگر مکانی برای ذخیره سازی بخش اصلی و یا همان Kernel Session باقی نمی ماند و در صورت انجام این کار شاهد کند شدن انجام عمل بالا آمدن سیستم می شوید.

اندازه فایل hiberfil.sys چه مقدار باید باشد؟

به طور پیش فرض این فایل ۷۵ درصد از فضای رم را به خود اختصاص می دهد که شما می توانید این مقدار را در صورت نیاز سفارشی سازید.

مقدار فایل Hiberfil.sys

کد فوق را همانند شکل زیر در محیط Command Prompt وارد سازید و مقداری را بین ۰ تا ۱۰۰ انتخاب کنید.

تعیین مقدار فایل Hiberfil.sys

لازم به ذکر است در صورت وجود فایل hiberfil.sys در لیست همانند شکل زیر دلیل بر فعال بودن حالت hibernation می باشد.

وجود فایل hiberfil.sys

برای خاموش کردن این حالت می توانید کد زیر را در بخش cmd تایپ کنید.

غیر فعال بودن حالت hibernation

و برای فعال سازی مجدد آن کافی است دستور زیر را وارد سازید.

فعال بودن حالت hibernation

دستورات بدون هیچ وقفه ای انجام می شوند.

شما می توانید با عضویت در خبرنامه سایت و همچنین صفحه رسمی “های نتورک” در فیس بوک از تازه ترین خبرهای دنیای فناوری اطلاعات مطلع شوید.

مطالب مرتبط:

بوت همیشگی از حالت Hibernate

چرا ویندوز ۸ سریعتر بوت می شود؟


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Responses

  1. با سلام
    من وقتی درایو c اسکن می کنم با آنتی ویروس نود این فایل با پیغام C:\hiberfil.sys – error opening مواجه میشه امکان داره این فایل ویروسی شده باشد ؟؟
    البته فایل C:\pagefile.sys – error opening هم همینطور