چگونه فایل های Thumbs.db را پاک کنیم؟

شاید شما هم بخواهید بدانید که فایل های Thumbs.db چه نقشی در ویندوز دارند و یا اینکه چطور می توانیم آنها را پاک یا غیرفعال کنیم. در این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی های فایل های Thumbs.db آشنا کنیم.

فایل های Thumbs.db تصاویر بندانگشتی فرمت های مشخصی از اسناد، تصاویر و ویدئوها را در خود ذخیره می کنند. ایده کش کردن تصاویر بندانگشتی در فایل های Thumbs.db از زمان ویندوز XP تا به حال که ویندوز ۸ منتشر شده است پا بر جاست. به طور کلی اگر ویندوز اکسپلورر در نمای Thumbnails قرار داده شده باشد در تمام دایرکتوری هایی که دارای تصاویر، ویدئوها و… هستند یک فایل Thumbs.db ساخته خواهد شد. اما با اینکه ایده کش کردن تصاویر بندانگشتی ایده خیلی خوبی است، بعضی وقتا هم دردسر ساز می شود. مثلا زمانی که در حال حذف یا انتقال یک دایرکتوری هستید ممکن است با پیغام خطای زیر مواجه شوید:

Thumbs.db

برای غیرفعال کردن فایل های Thumbs.db ابتدا به Folder Options بروید. برای باز کردن Folder Options می توانید از کلید ترکیبی Alt+T+O استفاده کنید که سرعت عمل شما را افزایش می دهد. همچنین می توانید در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ با فشار دادن کلید Win صفحه کلید و تایپ عبارت folder options این کار را انجام دهید. بعد از باز شدن کادر محاوره ای Folder Options بر روی زبانه View کلیک کنید. در آخر تیک گزینه Always show icons, never thumbnails را بزنید و بر روی Apply/OK کلیک کنید.

Folder Options

همچنین اگر شما تمایل داشتید تا فضای درایو خود را افزایش دهید، می توانید فایل های Thumbs.db را از طریق پنجره Disk Cleanup و گزینه Thumbnails پاک کنید.

Disk Cleanup

شما می توانید با عضویت در خبرنامه سایت و همچنین صفحه رسمی “های نتورک” در فیس بوک از تازه ترین خبرهای دنیای فناوری اطلاعات مطلع شوید.


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

4 Responses

  1. karetoon jaleb va be dard bekhore
    khaste nabashid va mamnoon

  2. slm ba arze khaste nabashid kheyli mamnoon vaghean karetoon 20e