چه کسانی از شبکه WiFi شما استفاده می کنند؟

چه کسانی از شبکه WiFi شما استفاده می کنند؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که یکی از همسایگان از شبکه WiFi شما بدون اجازه استفاده کند؟ همانطور که می دانید از طریق تنظیمات روتر می توان محدودیت هایی را برای اتصال به شبکه WiFi مشخص کرد. بدین منظور باید نام کاربری و رمز عبور مورد نظر خودتان را در بخش Wireless روتر وارد کنید. حتی شما می توانید پا را فراتر گذاشته و امنیت سخت تری را اعمال کنید و احراز هویت را بر اساس آدرس MAC کارت های شبکه تعیین کنید. در این حالت باید لیستی از آدرس های MAC را وارد کنید تا فقط این کاربران مجاز به استفاده از شبکه WiFi باشند. (برای دسترسی به کنسول مدیریتی روتر خود از آدرس http://192.168.1.1 استفاده کنید). اما اگر شما تنظیمات امنیتی را به هر دلیلی پیکربندی نکرده اید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

Wireless Network Watcher نام برنامه رایگانی است که به شما اجازه می دهد به راحتی متوجه شوید که چه افرادی و با چه مشخصاتی از شبکه WiFi شما استفاده می کنند. این برنامه بعد از اسکن، دستگاه های متصل به شبکه را مشخص می کند.

Wireless Network Watcher

شما می توانید با استفاده از برنامه Wireless Network Watcher اطلاعاتی از قبیل آدرس IP، آدرس MAC، نام کامپیوتر و کارت شبکه را بدست آورید و به راحتی از دسترسی غیرمجاز به شبکه WiFi خود جلوگیری کنید. شاید این سوال برایتان مطرح شود که اگر بعد از اینکه برنامه عملیات اسکن را انجام داد فردی به WiFi متصل شد از کجا باید متوجه شویم؟ در پاسخ باید گفت که این برنامه تنظیماتی را برای این حالت نیز در نظر گرفته است.

برای انجام این تنظیمات از طریق منوی Options تیک گزینه های زیر را بزنید:

Put Icon On Tray, Start As Hidden, Tray Balloon On New Device, Background Scan, Beep On New Device

سپس دوباره از طریق منوی Options گزینه Advanced Options را انتخاب کنید تا کادر محاوره ای آن نمایش داده شود. در مقابل عبارت Background scan interval شما باید مشخص کنید که هر چند ثانیه عملیات اسکن به طور خودکار انجام شود. برای مثال مقدار ۹۰۰ برابر با هر ۱۵ دقیقه یکبار است.

Advanced Options

حالا اگر کسی به شبکه WiFi متصل شود مشخصات آن از طریق یک بالون در قسمت Notification برای شما نمایش داده خواهد شد.

Wifi

شما می توانید برنامه Wireless Network Watcher را از طریق لینک زیر و به صورت مستقیم از سرور سایت دانلود کنید:

حجم فایل: ۴۰۲ کیلوبایت

دانلود: لینک مستقیم

رمز فایل: www.hinetwork.ir

شما می توانید با عضویت در خبرنامه سایت و همچنین صفحه رسمی “های نتورک” در فیس بوک از تازه ترین خبرهای دنیای فناوری اطلاعات مطلع شوید.


Comments are closed.