آموزش تخصصی لینوکس _ پیدایش لینوکس

هسته لینوکس

هسته لینوکس

سیستم عامل لینوکس سیستم عاملی متن باز می باشد که نسخ (توزیع های) متفاوتی از آن بوجود آمده است ولی در ابتدا قبل از معرفی توزیع های متفاوت لینوکس بسیار مفید می باشد اطلاعاتی درمورد نحوه پیدایش این سیستم عامل متن باز بدانیم .
سیستم عامل لینوکس از سیستم عاملی به نام minix (مینیکس) که توسط اندرو تننبام مدرس علوم رایانه ای که این سیستم عامل را برای  اهداف آموزشی طراحی کرده بود الهام گرفته شد هستهٔ مینیکس، به صورت خلاصه شامل ۱۲٬۰۰۰ خط کد مبدأ به زبان سی می‌شد.
نکات حرفه‌ای که اندرو تنباوم در طراحی مینیکس در نظر گرفته بود، تاثیر بسیار زیادی در به‌وجود آمدن هستهٔ لینوکس داشت،با این‌حال تفاوت زیادی بین این دو سیستم‌عامل وجود دارد.از آنجایی که در پیدایش هستهٔ اولیه لینوکس، از سیستم‌عامل مینیکس به عنوان میزبان استفاده شده، اینکار باعث شد که هستهٔ اولیه لینوکس چند ویژگی خاص مینیکس مانند سیستم فایل را به ارث ببرد که بعدها با استانداردسازی هستهٔ لینوکس توسط استاندارد پوزیکس، این دو سیستم‌عامل کاملا از هم جدا شدند.
سیستم عامل minix دارای ۵ ورژن می باشد ۱.۰,۱.۵,۲.۰,۳.۰ و آخرین ورژن این سیتم عامل ۳.۲.۱ در فوریه سال ۲۰۱۳ منتشر شده است.در شروع کار توسعهٔ مینیکس، قیمت آن در مقابل سیستم‌عامل‌های موجود در بازار بسیار ارزان بود (۶۹ دلار). با وجود اینکه اندرو تنباوم خواستار قابل دسترس بودن سیستم‌عاملش برای همهٔ دانش‌آموزان بود، منتها این امکان به‌دلیل مخالفت ناشر کتاب ممکن نشد. و در نهایت پس از مذاکره با ناشر کتاب، این سیستم‌عامل را با مجوزی محدود کننده و بدون کدمنبع به همراه با کتاب در دسترس خریداران کتاب قرار گرفت. با معرفی شدن سیستم‌عامل‌های آزاد و متن‌باز مانند گنو/لینوکس و بی‌اس‌دی، بسیاری از کاربران، مینیکس را ترک کردند و به این‌گونه سیستم‌عامل‌ها پیوستند. در نهایت ماه آوریل، سال ۲۰۰۰ میلادی، مینیکس نیز رسما به جرگه نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز پیوست. منتها به علت دیرهنگام بودن این تغییر این سیستم‌عامل که روزی علاقه‌مندان زیادی داشت امکان رقابت خود را تاحد زیادی از دست داد. و تنها توانست در بین دانش‌آموزان و علاقه‌مندان خاص مطرح بماند.
از آن پس سیستم عامل لینوکس بسیار محبوب گشته و توسط تیم های بسیاری توسعه داده شد در زیر تصویری از توزیع های بوجود آمده توسط توسعه دهندگان هسته لینوکس آمده است که در آینده درمورد کاربرد و مزیت های هر کدام شرح هایی خواهیم داد

توزیع های مختلف لینوکس

توزیع های مختلف لینوکس

 

 


Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Responses

  1. سلام…
    خیلی ممنون
    درباره لینوکس و آموزش لینوکس بازم مطلب بذار امسال تو جشواره وب ایران شرکت نکردی ما رای بدیم؟ پارسال من رای دادم..!

    • سلام
      بله حتما ، سعی می کنیم مطالبمان را باتوجه به در خواست کاربران در سایت قرار بدهیم. بزودی با قدرت شروع می کنیم.